Реабілітація

Екскурсія в Біловезькі німецькі поселення

26 червня 2016 року члени Чернігівського німецького культурного центру «Взаємодія» та представники німецьких громадських організацій із Києва, Славутича, Білої Церкви та Кіровограду відвідали колишні німецькі поселення в Бахмацькому районі Чернігівської області. Біловезька колонія, яка складалася з німецьких селищ Gross Werder, Klein Werder (с.Зеленівка), Кульчинівка, Городок, Rundewiese (с. Круглівка), Біла Вежа, а також Хрещате (на території нинішньої Сумської області), утворилася в кінці 60-х років XVIII ст. Учасників поїздки тепло зустріла Тетяна Миколаївна Стрикун, директор Бахмацького історичного музею. Тетяна Миколаївна з великим ентузіазмом багато років вивчає історичну спадщину свого краю, в т.ч. активно займається дослідженнями німецьких сторінок історії району. Завдяки численним виїздам на територію колишніх німецьких поселень, спілкуванню з мешканцями теперішніх селищ, а також контакту з нащадками німецьких колоністів як в Україні, так і за кордоном, директору музею вдалося зібрати гідну історико-культурну експозицію, присвячену німцям Бахмацького краю. Учасники проекту з великим інтересом ознайомились з експозицією в історичному музеї.

Далі учасники вирушили в село Зеленівка (колишні Klein Werder і Gross Werder), де відвідали школу, побудовану німцями в 1907 р, а також будівлю, єдиного що зберігся з XVIII ст. на Лівобережній Україні, католицького костелу, на території якого зараз знаходиться сільський Будинок культури. Під час бесід з місцевими жителями з'ясувалося, що в даний час на території колишніх німецьких поселень, на жаль, не проживають нащадки німецьких колоністів, що пов'язано з практично повною депортацією німецького населення району у 1943 р. і 1946 р. органами НКВС. В пам'ять про німців Біловезької колонії, місцеві жителі до цих пір доглядають за могилою сім'ї Едель (11 осіб, з них 8 дітей), яка була розстріляна окупантами в грудні 1941 р. в с. Кульчинівка.

Місцеві жителі, працівники Бахмацького історичного музею та учасники проекту сподіваються, що завдяки спільним зусиллям місцевих жителів і влади, нащадків німців-колоністів, а також громадських організацій німців України, вдасться зберегти історико-культурну спадщину німців Біловезької колонії (зокрема мова йде про реставрацію будівлі католицької церкви, ремонт німецької школи, створення німецького будинку-музею).

Чернігівська міська громадська організація Німецький культурний центр «Взаємодія» дякує Раді німців України та Благодійному Фонду «Товариство Розвитку» за фінансову підтримку та можливість проведення проекту.

 

Дата: 04.07.2016 Автор: Людмила Бальцер